29 września 2010

smażony kalafior z sosem sojowym

kalafior (jeden mały lub pół dużego)
1 marchewka
1 cebula
pieprz czarny mielony
szczypta imbiru mielonego
2-4 łyżki sosu sojowego
natka pietruszki
łyżeczka słodkiej papryki w proszku
oliwa z oliwek/masło

Na rozgrzany tłuszcz wrzucamy cebulę pokrojoną w piórka i marchewkę pokrojoną w pół centymetrowe plasterki, smażymy chwilę, przyprawiamy pieprzem i sosem sojowym. Smażymy jeszcze ok. 2-3 minut. Dodajemy posiekaną natkę, czerwoną paprykę i drobno pokrojonego kalafiora (małe różyczki). Posypujemy całość imbirem i zmniejszamy gaz. Smażymy całość ok. 10 minut, ewentualnie doprawiając jeszcze sosem sojowym. 
Kalafior nie musi być bardzo miękki, twardość regulujemy według własnych upodobań. Podajemy jako samodzielne danie lub z makaronem sojowym (lub innym dowolnym chińskim).
W ten sposób możemy przyrządzić wiele warzyw: fasolkę szparagową, cukinię, paprykę, itp.



26 września 2010

rydze na maśle



Podobno lepszy rydz niż nic, ale sądząc po cenach rydzów, jest to towar prawie ekskluzywny. Można zrobić z nich potrawy różne, wykorzystać do sosów oraz smażonek, ja polecam wersję najprostszą, czyli rydze smażone na maśle. Ich przygotowanie jest banalnie proste, ponieważ rydze (podobnie jak kurki) smażyć trzeba krótko. Smażone długo robią się twarde. Nie zaprawia się ich przed smażeniem, tak jak na przykład boczniaki, tylko posypuje przyprawami już na patelni. Wystarczą do nich grzanki z dobrego chleba, sałatka i kieliszek wina a będziemy mieć naprawdę wykwintne jedzenie.

rydze na maśle:
rydze (oczyszczone z leśnej ściółki, z obciętymi ogonkami)
masło prawdziwe, 82 %
sól
pieprz czarny, świeżo mielony

Na roztopione masło układamy rydze blaszkami do dołu i smażymy ok. 2 minut. Przewracamy na drugą stronę i posypujemy solą oraz pieprzem. Smażymy jeszcze chwilę. Jeśli grzyby są większe, możemy jeszcze raz przewrócić je na drugą stronę, ale ważne, aby się nie przypaliły, tylko stały się miękkie i aromatyczne.


19 września 2010

humus

1 szklanka cieciorki (ugotowanej lub z puszki)
1/2 szklanki oliwy z oliwek
1/2 szklanki pasty sezamowej (tahini)
3 ząbki czosnku (przeciśnięte przez praskę)
3/4 łyżeczki soli
sok z 1-2 cytryn (lub cytryny i limonki)
łyżeczka słodkiej papryki

Cieciorkę miksujemy w blenderze, dodajemy pozostałe składniki cały czas mieszając. Jeżeli pasta jest za sucha, możemy dodać więcej oliwy.
Jest to wersja podstawowa humusu, możemy dodać do niego zioła i inne przyprawy (np. kumin) uzyskując bardziej orientalny smak.


zupa dyniowa z chilli

zupa:
2 kg dyni
marchew
połowa selera
kawałek pora
mała papryka chilli
kilka ziaren pieprzu
sól
łyżeczka soku z cytryny
łyżka słodkiej papryki
łyżka masła

Na rozpuszczone masło wrzucamy pokrojonego pora, dodajemy pokrojoną w kawałki dynię i dusimy przez chwilę. Dodajemy całą marchew, selera, połowę pokrojonej w spore kawałki paprykę chilli, pieprz, sól i zalewamy wodą. Gotujemy do miękkości, aż dynia będzie się rozpadać. Dodajemy sok z cytryny i słodką paprykę. Wyjmujemy wszystkie warzywa łącznie z chilli, odlewamy wywar do oddzielnego garnka, a dynię miksujemy. Wlewamy wywar i jeszcze doprawiamy solą jeśli potrzeba. Podajemy z karmelizowaną cebulą.



karmelizowana cebula (inspiracja z www.whiteplate.blogspot.com):
1 czerwona cebula
połowa papryczki chilli
szczypta soli
łyżka octu balsamicznego
szczypta słodkiej papryki
oliwa z oliwek

Na oliwę wrzucamy cebulę pokrojonąw piórka i drobno posiekaną paprykę chilli, dodajemy sól i smażymy chwilę, ale cebula nie może się przypalić. Dolewamy ocet balsamiczny i doprawiamy szczyptą papryki. Dusimy jeszcze ok. 5-7 minut. Podajemy do zup.




14 września 2010

naleśniki z pastą sezamową i figami

ciasto (na 4 naleśniki):
1 jajko
szczypta cynamonu
łyżeczka fruktozy (lub cukru)
szczypta imbiru
szczypta soli
pół szklanki zimnej wody gazowanej
mąka pszenna razowa
szczypta kakao

2 świeże figi
pasta sezamowa (tahini)



Z podanych składników miksujemy ciasto o lekkiej, prawie wodnistej konsystencji. Smażymy naleśniki na oleju. Każdego naleśnika smarujemy cienko pastą sezamową i miąższem z połowy figi. Zwijamy w rulon. Można jeszcze polać je miodem lub gorącą konfiturą figową.

Naleśniki są najsmaczniejsze właśnie ze świeżymi figami, a pasta sezamowa nadaje im nieco ciężkości i orzechowego posmaku. Polecam!